U 14 A Football League

Coiste Na N'og Results

Published 22/05/2013|05:44

  • Share

U-14 A Football League - A.G.B Scr, Blessington WO; Bray Emmet's 1-06, Avondale 0-22; St Patrick's v St Nicholas OFF; Tinahely v Eire Og Greystones OFF

  • Share
  • Go To

U-14 B Football League - Baltinglass 5-08, Ashford 2-01; Kilmac/Enniskerry 3-10, Carnew Emmet's 3-11; Newtown 0-00, Michael Dwyer's 6-07; St Kevin's WO, Derry Gaels Scr; St Kevin's v Baltinglass (ref J Whyte)

U-14 C Football League - An Tochar 9-07, Knockananna 6-06; Fergal Ogs 4-08, Rathnew 5-05; Kilcoole WO, Coolkenno Scr

U-12 Football Mini League - Baltinglass 6-15, St Patrick's 6-16; Bray Emmet's 6-17, An Tochar 10-15; Tinahely v Eire Og Greystones OFF; A.G.B 2-05, St Kevin's 8-11; Dunlavin 4-09, Carnew Emmet's 1-06; Donard/Glen 6-02, Coolkenno 4-12; Ashford 2-04, Kilmacanogue 4-04; Newtown 9-08, Avondale 10-09; Enniskerry v Kilcoole OFF; Naomh Caoimhin v Annacurra ref J Whyte; Lacken/Kilbride 3-07, Kiltegan 5-10; Rathnew 3-10, Laragh 1-05; Stratford/Grangecon 5-12, Barndarrig 6-10

U-16 A Football League - Blessington WO, Carnew Emmet's Scr; St Nicholas v Bray Emmet's OFF; Newtown 4-12, Eire Og Greystones 4-06

U-16 B Football League - St Kevin's Scr, St Patrick's WO; Avondale 3-15, Tinahely 2-08; Kilcoole 2-07, Derry Gaels 5-11; Stratford /Grangecon Gaels 3-10, Baltinglass 4-07

U-16 C Football League - Ashford 8-13, Kilmac/Enniskerry 1-03; Barndarrig 2-12, An Tochar 0-05; Rathnew 5-08, Coolkenno 1-05

Coiste Na N'og Fixtures

Wednesday May 22

All games at 7.00pm unless stated

U-14 Hurling League/Championship Rd 3 - Arklow Rock's v St Patrick's at 6.30pm (ref M Dowling); Tinahely v Newtown in Arklow (ref E Doherty); Bray Emmet's v Avondale (ref C O'Ceadaigh); Eire Og Greystones v Kilcoole at 6.30pm (ref P Bracken); Glenealy v Carnew Emmet's (ref E Leonard); Michael Dwyer's FREE

U-14 B Football League Round 1 - at 7.15pm - Baltinglass v Kilmac/Enniskerry (ref P Dunne)

Thursday May 23

U-12 Football Mini League Group 1 - at 6.45pm - Eire Og Greystones v Tinahely (ref Ian Culbert)

Friday May 24

U-14 A Football League - Tinahely v A.G.B at 6.45pm (ref J Murray)

Saturday May 25

Don Hyland Hurling School in Kilcoole at 10.30am.

Calling All players born in 2000 and 2001 you are all welcome to attend and to be coached by Michael Duignan the former Offaly player and coach and current RTE Sunday Game Analyst and members of Wicklow Senior hurling team. So please bring as many players as you can.

Monday May 27

All games at 7.00pm unless stated

U-12 Hurling Mini League Round 3

Group 1 - Aughrim v Tinahely (ref E Doherty); Avondale v Barndarrig (ref M Byrne); Kiltegan v Carnew Emmet's (ref C Fleming0; Western Gaels (A) v Arklow Rocks (B) in Hollywood at 7.15pm (ref P Dunne)

Group 2 - Bray Emmet's v Glenealy (ref C Gaskin); Fergal Ogs v St Patrick's ref (C O'Ceadaigh); Kilcoole v Eire Og Greystones (ref L Keenan); Western Gaels (B) v Arklow Rocks (A) in Hollywood at 7.15pm (ref F Dillon)

Wednesday May 29

All games at 7.15pm unless stated

U-14 A Football League Round 5 - Avondale v St Nicholas in Laragh (ref P Kelleher); A.G.B v St Patrick's (ref G Corbett); Tinahely v Eire Og Greystones (ref D Byrne)

U-14 B Football League Round 5 - Carnew Emmet's v St Kevin's (ref K O'Shea); Derry Gaels v Baltinglass in Aughrim (ref P Hickey); Michael Dwyer's v Ashford in Annacurra at 7.30pm (K Kenny); Newtown v Kilmac/Enniskerry (ref A Nolan)

U-14 C Football League Round 5 - Rathnew v Knockananna in Ballinacor (ref M Dowling); An Tochar v Kilcoole (ref Roy Byrne); Coolkenno v Fergal Ogs in Ballymoney (arklow) (ref Ian Culbert)

Adult Results

Campus Oil Division 2 Football League - AGB 2-16, Coolboy 0-8; Coolkenno 2-15, Dunlavin 1-11

Campus Oil Division 3 Football League - Rathnew 0-13, Ashford 0-5; Bray Emmets 1-9, An Tochar 0-6; Barndarrig 3-24, Kilbride 2-4

Campus Oil Division 4 Football League South East - AGB 0-0, Avoca 0-0; Annacurra 1-9, Barndarrig 0-7; Tinahely 1-14, Aughrim 0-10

Campus Oil Division 4 Football North East League - Rathnew W/O KilmacanogueNewtown W/O, Kilmacanogue; Kilmacanogue 0-0 Ashford 0-0; Avondale W/O Kilmacanogue; St Patrick's Kilcoole W/O Kilmac; Enniskerry 1-7, Fergal Og 1-6; Avondale 3-12, Newtown 0-13

Campus Oil Division 4 Football West League - Valleymount W/O Donard-The Glen; Hollywood 6-14, Dunlavin 0-7; Lacken 3-11, Valleymount 0-8

Intermediate Football Championship Group 1 - Donard-The Glen 2-12, Rathnew 0-5

Intermediate Football Championship Group 2 - Ballymanus 0-15 Ballinacor 0-10

Junior A Football Championship Group 1 - Baltinglass 0-9, An Tochar 0-5; St Patrick's Wicklow 3-13, Blessington 0-13; Kiltegan 2-11 EirOg Greystones 2-11

Junior Hurling League - Eire Og Greystones 7-23, Kilmacanogue-Enniskerry 2-04; Glenealy 4-14, Arklow Rock Parnell 1-4; Bray Emmets 2-18, Carnew 0-17

Spring Hurling League - Bray Emmets W/O St Patrick's Kilcoole; Glenealy 2-24, Arklow Rock Parnell 0-3; Carnew 3-13, Avondale 2-12

Wicklow People

Read More

Classifieds

CarsIreland

Independent Shopping.ie

Meet, chat and connect with
singles in your area

Independent Shopping.ie

Meet Singles Now

Findajob

Apps

Now available on

GrabOne Deals

News