independent

Tuesday 2 September 2014

Hurling fixtures - Saturday 22 February

Published 18/02/2014 | 05:32

  • Share

Saturday 22 February

  • Share
  • Go To

U8 Hurling Gp.1 3T Northside

Martin Savage Park: Naomh OP/ER v O Tooles, 10:00; Chanel: Parnells v Skerries Harps, 10:00; Russell Park: St Brigids v St Finians S, 10:00; Malahide Castle: St Sylvesters v Whitehall Colmcille, 10:00; PNU: St Vincents 1 v Scoil Ui Chonaill, 10:00; Mobhi Road: Na Fianna 1 v St Vincents 2, 11:30; Pairc Bharrog: Naomh Barrog v Fingallians 1, 11:30; Castleknock Comm Clg: Castleknock 1 v Erins Isle, 11:45

U8 Hurling Gp.2 3T Southside

Marley Park: Ballinteer St John v Kilmacud Crokes 2, 10:00; Oatlands College: Kilmacud Crokes 1 v Lucan Sarsfields 1, 10:00; Tymon Park: St Judes 2 v Round Towers C, 10:00; Westmanstown Sports Centre: Westmanstown v Lucan Sarsfields 2, 10:00; Kiltipper Road: Thomas Davis v St Judes 1, 11:00

U8 Hurling Gp.3 2T Northside

Balkhill Road-Howth: Beann Eadair v Craobh Chiarain, 10:00; Balheary: Fingallians 2 v Castleknock 2, 10:00; John Paul Park: Naomh Fionnbarra v Naomh Mearnog 1, 10:00; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog 2 v Trinity Gaels, 10:00; Bremore Park: O Dwyers v Raheny 2, 10:00; Lusk: Round Towers L v St Maurs, 10:00; Millwood Park: St Monicas (1 Team) v Tyrrellstown (1 Team), 10:00; Blakestown Rd: St Peregrines v Na Fianna 3, 10:00; Hazelbury Park: Erin Go Bragh v Setanta, 11:00; St Annes 12a: Raheny 1 v Na Fianna 2, 12:15

U8 Hurling Gp.4 2T Southside

Sean Moore Park: Clanna Gael/Fontenoy v St Patricks P (1 Team), 10:00; Pearse Park: Crumlin v Commercials, 10:00; Hyde Park: Cuala 1 v Bye, 10:00; Liffey Park: Liffey Gaels v Faughs 1, 10:00; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf 1 v Naomh Olaf 2, 10:00; Kimmage Manor: Faughs 2 v Kevins HC (1 Team), 11:00; Corneslcourt: Geraldine P. Moran v Stars of Erin (1 Team), 11:00; McGee Park: St Marks v Cuala 2, 11:00

U9 Hurling Gp.1 3T Northisde

Collinstown: Na Fianna 1 v Naomh Barrog, 10:00; St Annes 12a: Raheny v Scoil Ui Chonaill, 10:00; Townparks: Skerries Harps v St Brigids, 10:00; Balkhill Road-Howth: Beann Eadair v Cluain Tarbh 1, 11:00; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog v Parnells, 11:00; Malahide Castle: St Sylvesters v Whitehall Colmcille, 11:00

U9 Hurling Gp.2 3T Southside

Sancta Maria: Ballyboden St Enda 2 v Naas, 10:00; Thomastown: Cuala 1 v Ballyboden St Enda 1, 10:00; Tymon North: Faughs v Cuala 2, 10:00; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf 1 v Kilmacud Crokes 2, 10:00; Oatlands College: Kilmacud Crokes 1 v Lucan Sarsfields 1, 11:00; Tymon Park: St Judes v Thomas Davis, 11:00

U9 Hurling Gp.3 2T Northside

Porterstown: Castleknock 2 v St Vincents 1, 10:00; Maypark: Craobh Chiaráin (1 Team) v St Vincents 2, 10:00; Balheary: Fingallians 2 v St Finians S, 10:00; Blunden Drive: O Tooles v Na Fianna 2, 10:00; Rush: St Maurs v Castleknock 1, 10:00; Alfie Byrne Road: Cluain Tarbh 2 v St Peregrines, 10:15; Finglas: Erins Isle v Naomh Fionnbarra, 11:00; Martin Savage Park: Naomh OP/ER v O Dwyers, 11:00; Drumnigh: Trinity Gaels v Fingallians 1, 11:00; Oldtown: Wild Geese (1 Team) v Round Towers L (1 Team), 11:00

U9 Hurling Gp.4 2T Southside

Galtymore Rd: Good Counsel v St Annes (1 Team), 10:00; Dolphin Park: Kevins HC v Commercials, 10:00; Marley Park: Ballinteer St John 1 v Clanna Gael/Fontenoy, 11:00; Pearse Park: Crumlin v Ballinteer St John 2, 11:00; 12th Lock: Lucan Sarsfields 2 v Bray Emmets (1 Team), 11:00; Glencullen: Stars of Erin (1 Team) v St Marks (1 Team), 11:00; Westmanstown Sports Centre: Westmanstown Gaels v Wanderers (1 Team), 11:00; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf 2 v Round Towers C, 12:15

U10 Hurling Gp.1 3T All County

Sancta Maria: Ballyboden St Enda 2 v Ballinteer St John, 11:00; Bye: Bye v Naomh Olaf, 11:00; Tymon North: Faughs v Cluain Tarbh 2, 11:00; Balheary: Fingallians v Kilmacud Crokes 1, 11:00; Arthur Griffith Park: Lucan Sarsfields 1 v Na Fianna 1, 11:00; Blunden Drive: O Tooles v Raheny, 11:00; Alfie Byrne Road: Cluain Tarbh 1 v Castleknock, 11:15; Sancta Maria: Ballyboden St Enda 1 v Cuala 1, 12:15; Oatlands College: Kilmacud Crokes 2 v St Vincents, 12:15; Tymon Park: St Judes 1 v Skerries Harps, 12:15

U10 Hurling Gp.2 2T Northside

Bye: Bye v Naomh Barrog 2, 11:00; Maypark: Craobh Chiarain v Beann Eadair, 11:00; Hunters Run Park-Littlepeace: Erin Go Bragh v Erins Isle, 11:00; St Annes 12: Naomh Barrog 1 v St Finians S, 11:00; John Paul Park: Naomh Fionnbarra v Naomh Mearnog, 11:00; Bremore Park: O Dwyers v Naomh OP/ER, 11:00; Chanel: Parnells v Scoil Ui Chonaill, 11:00; Russell Park: St Brigids v St Maurs, 11:00; Hartstown Park: St Peregrines v St Sylvesters, 11:00; Collinstown: Na Fianna 2 v Whitehall Colmcille, 11:30

U10 Hurling Gp.3 2T Southside

Corkagh Park: Round Towers C v Thomas Davis, 10:00; Rathcoole: Commercials v St Judes 2, 11:00; Thomastown: Cuala 2 v Lucan Sarsfields 2, 11:00; Galtymore Rd: Good Counsel v Liffey Gaels, 11:00

U10 Hurling Gp.4 1T All County

Old Conna: Bray Emmets v Clanna Gael/Fontenoy, 11:00; Lusk: Round Towers L v St Marks, 11:00; Millwood Park: St Monicas v Setanta, 11:00; Glenaulin Park: St Patricks P v Kevins HC, 11:00; Belgree Pitch: Tyrrellstown v Westmanstown Gaels, 11:00

U11 Hurling Gp.1 (3t)

Porterstown: Castleknock v Fingallians, 11:00; St Vincents School: Na Fianna v Lucan Sarsfields, 11:00; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf v Faughs, 11:00; St Pauls: Cluain Tarbh v Naas, 11:30

U11 Hurling Gp.2a (2t)

Marley Park: Ballinteer St John 1 v Naomh Barrog, 11:00; Ballycullen: Ballyboden St Enda 1 v St Vincents 2, 11:00; Sean Moore Park: Clanna Gael/Fontenoy v Commercials, 11:00; Shanganagh Park-Shankhill: Cuala 1 v Kilmacud Crokes 2, 11:00; Deerpark: Kilmacud Crokes 1 v Cuala 2, 11:00; Martin Savage Park: Naomh OP/ER v Ballinteer St John 2, 11:00; St Annes 12a: Raheny v St Judes, 11:00; Townparks: Skerries Harps v St Brigids, 11:00; PNU: St Vincents 1 v Ballyboden St Enda 2, 11:00

U11 Hurling Gp.2b (2t)

Clonshaugh: Craobh Chiarain v Trinity Gaels, 11:00; Liffey Park: Liffey Gaels v Naomh Fionnbarra, 11:00; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog v Parnells, 11:00; Corkagh Park: Round Towers C v St Annes, 11:00; Rush: St Maurs v St Patricks P, 11:00; Bridgefield: St Sylvesters v Whitehall Colmcille, 11:00; Pearse Park: Crumlin v Erins Isle, 12:15

U11 Hurling Gp.3 (1t)

Dolphin Park: Kevins HC v Tyrrellstown, 11:00; Racecourse Park: Na Dubh Ghall v St Marks, 11:00; Bremore Park: O Dwyers v O Tooles, 11:00; Rivervalley: St Finians S v St Peregrines, 11:00; Frank Kelly Park: Wanderers v Erin Go Bragh, 11:00; Lusk: Round Towers L v Scoil Ui Chonaill, 12:00; Millwood Park: St Monicas v Westmanstown Gaels, 12:00; Galtymore Rd: Good Counsel v Bray Emmets, 12:15

U12 Hurling A Blitz Grp.1

Marley Park: Ballinteer St John 1 v Castleknock 1, 12:15; Tymon North: Faughs v Naas, 12:15; St Annes 12: Naomh Barrog 1 v Lucan Sarsfields 1, 12:15

U12 Hurling A Blitz Grp.2

Rathcoole: Commercials v Ballyboden St Enda 1, 12:15; Balheary: Fingallians 1 v Na Fianna 1, 12:15; Russell Park: St Brigids 1 v Naomh Mearnog 1, 12:15

U12 Hurling A Blitz Grp.3

St Annes 30: Cluain Tarbh 1 v Cuala 1, 12:15; Deerpark: Kilmacud Crokes 1 v Raheny 1, 12:15; Ballast Pit: Skerries Harps 1 v St Vincents 1, 12:15

U12 Hurling B Blitz Grp.1

Porterstown: Castleknock 2 v Craobh Chiarain, 12:15; John Paul Park: Naomh Fionnbarra v Naomh Olaf, 12:15; Corkagh Park: Round Towers C v Thomas Davis 1, 12:15

U12 Hurling B Blitz Grp.2

Ballycullen: Ballyboden St Enda 2 v Naomh OP/ER 1, 12:15; Blunden Drive: O Tooles 1 v Kilmacud Crokes 2, 12:15; Bridgefield: St Sylvesters v Parnells, 12:15

U12 Hurling C Blitz Grp.1

Poppintree: Setanta v St Marks, 12:15; Rush: St Maurs v Ballyboden St Enda 3, 12:15; Oldtown: Wild Geese v Erin Go Bragh, 12:15

U12 Hurling C Blitz Grp.2

Shanganagh Park-Shankhill: Cuala 2 v Clanna Gael/Fontenoy 1, 12:15; Arthur Griffith Park: Lucan Sarsfields 2 v Erins Isle, 12:15; St Vincents School: Na Fianna 2 v Cluain Tarbh 2, 12:15

U12 Hurling C Blitz Grp.3

Rivervalley: St Finians S v St Peregrines, 12:15; PNU: St Vincents 2 v Whitehall Colmcille, 12:15; Kiltipper Road: Thomas Davis 2 v Fingallians 2, 12:15

U12 Hurling D Blitz Grp.1

Old Conna: Bray Emmets v Ballinteer St John 2, 12:15; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog 2 v Naomh Barrog 2, 12:15; Clontarf Road: Scoil Ui Chonaill v O Tooles 2, 12:15

U12 Hurling D Blitz Grp.2

Balkhill Road-Howth: Beann Eadair v Cluain Tarbh 3, 12:15; Deerpark: Kilmacud Crokes 3 v Lucan Sarsfields 3, 12:15; Glencullen: Stars of Erin v Castleknock 3, 12:15

U12 Hurling D Blitz Grp.3

Sean Moore Park: Clanna Gael/Fontenoy 2 v Liffey Gaels, 12:15; Shanganagh Park-Shankhill: Cuala 3 v Faughs 2, 12:15; Hunters Run Park-Littlepeace: Erin Go Bragh 2 v Na Fianna 3, 12:15

U12 Hurling D Blitz Grp.4

Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf 2 v Skerries Harps 2, 12:15; Martin Savage Park: Naomh OP/ER 2 v St Vincents 3, 12:15; St Annes 12a: Raheny 2 v St Brigids 2, 12:15

U13 FGL Division 1

Bridgefield: St Sylvesters A v Clanna Gael Fontenoy, 13:30; Deerpark: Kilmacud Crokes A v Ballyboden St Enda A, 15:00; Ellenfield Park: Whitehall Colmcille A v St Vincents A, 15:00

U13 FGL Division 2

Arthur Griffith Park: Lucan Sarsfields A v Skerries Harps A, 15:00; Moyle Park: Round Towers (C) A v Cluain Tarbh A, 15:00; Bushy Park: Templeogue Synge Street GFC A v St Maurs, 15:00

U13 FGL Division 3

Marley Pk: Ballinteer St John v Thomas Davis, 15:00; Russell Park: St Brigids A v Castleknock A, 15:00; St Margarets: St Margarets v Na Fianna A, 15:00

U13 FGL Division 4

HollyWell: Fingallians A v Naomh Barrog, 15:00; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog A v Cuala A, 15:00; Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v Kilmacud Crokes B, 15:00

U13 FGL Division 5

Albert College Park: Ballymun Kickhams v St Patricks (D), 15:00; Martin Savage Park: Naomh OP/ER v St Judes, 15:00; McGee Park: St Marks v Raheny, 15:00

U13 FGL Division 6

Porterstown: Castleknock B v Erins Isle, 13:30; St Annes 22: Scoil Ui Chonaill v Geraldine P Moran, 15:00; St Annes 1: St Vincents B v Ballyboden St Enda B, 15:00

U13 FGL Division 7

Arthur Griffith Park: Lucan Sarsfields B v St Sylvesters B, 13:30; Ellenfield Park: Whitehall Colmcille B v Naomh Olaf, 13:30; Lusk: Round Towers ( L ) v St Brigids B, 15:00

U13 FGL Division 8

Bushy Park: Templeogue Synge Street GFC B v Kilmacud Crokes C, 13:30; Pairc O Ruairc-Balkill Road: Beann Eadair v Garristown, 15:00; Bohernabreena: St Annes v Cluain Tarbh B, 15:00

U13 FGL Division 9

Ballast Pit: Skerries Harps B v Na Fianna B, 13:30; Thomastown: Cuala B v St James Gaels, 15:00; Walkinstown Ave: Good Counsel v Trinity Gaels, 15:00

U13 FGL Division 10

Bridgefield: St Sylvesters C v Erin Go Bragh, 13:30; St Colmcilles Community School: Ballyboden St Enda C v Liffey Gaels, 15:00; Chanel: Parnells v St Peregrines, 15:00

U13 FGL Division 11

Pairc Mearnog: Naomh Mearnog B v O Dwyers, 13:30; Springdale Road: St Monicas v St Patricks (P), 13:30; Rosmini College: Na Fianna C v Crumlin, 15:00

U13 FGL Division 12

Ellenfield Park: Whitehall Colmcille C v Fingallians B, 13:30; Cold Cut Road: Samildanach v St Sylvesters D, 15:00; Aylmer Road: St Finians (N) v Round Towers (C) B, 15:00

U14 FL Division 1

Cherryfield: Ballyboden St Enda A v Kilmacud Crokes A, 15:00; Johnstown Park: Na Fianna A v Ballinteer St John A, 15:00; PNU: St Vincents A v Cuala A, 15:00; Ellenfield Park: Whitehall Colmcille A v Castleknock A, 15:00

U14 FL Division 2

12th Lock: Lucan Sarsfields A v St Patricks (P), 15:00; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog v St Brigids, 15:00; Chanel: Parnells A v Raheny, 15:00; Bridgefield: St Sylvesters A v St Maurs, 15:00

U14 FL Division 3

Finglas: Erins Isle v Ballymun Kickhams, 15:00; Martin Savage Park: Naomh OP/ER v Templeogue Synge Street GFC, 15:00; Greentrees Park: Seán Heuston Gaels v Cluain Tarbh A, 15:00; Ballast Pit: Skerries Harps v St Judes, 15:00

U14 FL Division 4

Meadowvale: Geraldine P Moran v St Margarets, 15:00; Deerpark: Kilmacud Crokes B v Ballyboden St Enda B, 15:00; St Annes 12: Naomh Barrog v Fingallians, 15:00; Kiltipper Rd: Thomas Davis v Clanna Gael Fontenoy, 15:00

U14 FL Division 5

St Annes 6: Craobh Chiarain v St Patricks (D), 15:00; Collinstown: Na Fianna B v Fingal Ravens, 15:00; Moyle Park: Round Towers (C) A v Crumlin, 15:00; Rivervalley: St Finians (S) v St Peregrines, 15:00

U14 FL Division 6

Man O War: Man O War v St Annes, 15:00; John Paul Park: Naomh Fionnbarra v St Marys S, 15:00; St Davids: Parnells B v Westmanstown Gaels, 15:00; Fairview Park 3: St Josephs/OBC v Ballyfermot DLS, 15:00

U14 FL Division 7

Porterstown: Castleknock B v Good Counsel, 13:30; PNU: St Vincents B v Cuala B, 13:30; Cloghran: Whitehall Colmcille B v Ballinteer St John B, 13:30; St Annes 7: Cluain Tarbh B v Lucan Sarsfields B, 15:00

U14 FL Division 8

Johnstown Park: Na Fianna C v Round Towers (C) B, 13:30; St Annes 10: Raheny B v Trinity Gaels, 13:30; Silver Park: Kilmacud Crokes C v Bye, 15:00; Naul: St Peters-CM/Bboughal v St Sylvesters B, 15:00

U16 FL Division 1

Loretto: Ballinteer St John A v Thomas Davis, 15:00; Porterstown: Castleknock A v Naomh OP/ER, 15:00; St Annes 34: Cluain Tarbh A v Kilmacud Crokes A, 15:00; St Vincents School: Na Fianna A v Ballyboden St Enda A, 15:00

U16 FL Division 2

Shanganagh Park: Cuala A v Erins Isle, 15:00; 12th Lock: Lucan Sarsfields A v Ballymun Kickhams, 15:00; St Annes 14: Naomh Barrog v St Vincents, 15:00; Bridgefield: St Sylvesters A v Fingallians A, 15:00

U16 FL Division 3

Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf A v St Judes A, 15:00; Pairc Ui Tuaithail Blunden Drive: O Tooles v Parnells, 15:00; St Annes 10: Raheny v St Brigids, 15:00; Community Centre: Round Towers (C) v St Peregrines, 15:00

U16 FL Division 4

Rolestown: Fingal Ravens v Craobh Chiarain, 15:00; Springdale Road: St Monicas v Crumlin, 15:00; Dolphin Park: Templeogue Synge Street GFC v Trinity Gaels, 15:00; Cloghran: Whitehall Colmcille v Skerries Harps, 15:00

U16 FL Division 5

St Vincents School: Na Fianna B v Round Towers ( L ), 13:30; Ballycullen: Ballyboden St Enda B v Geraldine P Moran, 15:00; St Annes 13: Scoil Ui Chonaill v St Patricks (D), 15:00; Rush: St Maurs v St Marys S, 15:00; Westmanstown Sports Centre: Westmanstown Gaels v Bye, 15:00

U16 FL Division 6

Shanganagh Park: Cuala B v O Dwyers, 15:00; Galtymore Rd: Good Counsel v Seán Heuston Gaels, 15:00; Silver Park: Kilmacud Crokes B v Cluain Tarbh B, 15:00; Glenaulin Park: St Patricks (P) v Thomas Ashe, 15:00

U16 FL Division 7

12th Lock: Lucan Sarsfields B v Ballyboden St Enda C, 13:30; Porterstown: Castleknock B v Ballinteer St John B, 15:00; Balheary: Fingallians B v St Sylvesters B, 15:00; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf B v St Judes B, 15:00

Sunday 23 February

U15 FL Division 1

Cherryfield: Ballyboden St Enda A v Ballymun Kickhams, 11:30; Johnstown Park: Na Fianna A v St Sylvesters A, 11:30; PNU: St Vincents v Lucan Sarsfields A, 11:30; Glenalbyn: Kilmacud Crokes A v St Judes, 12:00

U15 FL Division 2

Porterstown: Castleknock v Naomh Barrog, 11:30; Pairc Mearnog: Naomh Mearnog v Scoil Ui Chonaill, 11:30; Kiltipper Rd: Thomas Davis v Erins Isle, 11:30; St Pauls: Cluain Tarbh A v Cuala A, 12:00

U15 FL Division 3

Loretto: Ballinteer St John A v St Patricks (D), 11:30; John Paul Park: Naomh Fionnbarra v Whitehall Colmcille, 11:30; Pc Ui Bhriain: Naomh Olaf v Round Towers (C), 11:30; St Annes 1: Raheny v St Brigids, 11:30

U15 FL Division 4

Martin Savage Park: Naomh OP/ER v Round Towers ( L ), 11:30; Glenaulin Park: St Patricks (P) v Kilmacud Crokes B, 11:30; Hartstown Park: St Peregrines v Ballyboden St Enda B, 11:30; Bushy Park: Templeogue Synge Street GFC v St Annes, 11:30; Drumnigh: Trinity Gaels v O Tooles, 11:30

U15 FL Division 5

Balheary: Fingallians v Seán Heuston Gaels, 11:30; Galtymore Rd: Good Counsel v Erin Go Bragh, 11:30; Chanel: Parnells v Star of Erin, 11:30; Ellenfield Park: Whitehall Colmcille B v Na Fianna B, 11:30

U15 FL Division 6

St Pauls: Cluain Tarbh B v Ballyboden St Enda C, 10:30; Glenalbyn: Kilmacud Crokes C v Naomh Olaf B, 10:30; Thomastown: Cuala B v Lucan Sarsfields B, 11:30; Bridgefield: St Sylvesters B v Castleknock B, 11:30

MHL Division 1

Sancta Maria: Ballyboden St Endas v St Judes, Mick O Flaherty, 11:00; Shankill: Cuala v St Vincents, Karl O Brien, 11:00; Silver Park: Kilmacud Crokes v Naomh Fionnbarra, James Brennan, 11:00; St Mobhi Road: Na Fianna v Setanta, Robert Fennelly, 11:00

MHL Division 2 (North)

St Annes Park: Clontarf v Craobh Chiarain, Eamonn Morris, 11:00; Lawless Park: Fingallians v Naomh Barrog, Damien Burnett, 11:00; Portmarnock: Naomh Mearnog v St Maurs, Peter Smyth, 11:00; Cloghran: Whitehall Colmcilles v Clan na Mara, Laurence Kelly, 11:00

MHL Division 3

Finglas: Erins Isle v Ballyboden St Endas, John Goulding, 11:00; St Vincents School: Na Fianna v O Tooles, Anton Keating, 11:00; St Annes Park: Raheny v Round Towers C, Mark McCabe, 11:00; Skerries: Skerries Harps v St Oliver Plunketts ER, Liam O Briain, 11:00

MHL Division 4 (North)

Lawless Park: Fingallians v Na Fianna, George Williams, 11:00; Pope John Paul ll Park: Naomh Fionnbarra v St Finians S, Paul Flanagan, 11:00; Blakestown: St Peregrines v St Vincents, Michael Moylan, 11:00; Cloghran: Whitehall Colmcilles v Wild Geese, Harry Lambe, 11:00

Fingal Independent

Read More

GrabOne Deals

News