independent

Tuesday 16 September 2014

Lodgewood Engineering IFC Group B

Published 15/07/2014 | 05:30

  • Share

LODGEWOOD Engineering IFC Group B: HWH-Bunclody 1-11, St. Mary's (Rosslare) 0-7.

  • Share
  • Go To

JFC Group A: Blackwater 2-8, Starlights 0-6; Crossabeg-Ballymurn 2-11, Rathgarogue-Cushinstown 2-7; Castletown w.o., Glynn-Barntown scr.

JFC Group B: Volunteers 3-8, Shelmaliers 0-7; Tara Rocks w.o., Shamrocks scr.

JAFC Group A: Volunteers 4-9, St. Fintan's 0-7; Buffers Alley 2-14, Gusserane 1-11.

JAFC Group B: St. Anne's 6-14, Horeswood 3-6; HWH-Bunclody 2-9, Adamstown 1-10; Sarsfields 3-15, Our Lady's Island 2-5.

ACHL Division 4 final: St. James' 0-13, Taghmon-Camross 0-7.

ACHL Division 6 final: Craanford 1-14, Monageer-Boolavogue 1-5.

TUES. JULY 15

AT ST. PATRICK'S PARK: U21HC R1 semi-final, HWH-Bunclody v. Taghmon-Camross, 7.30 p.m. (Derek Murphy). Extra-time if necessary.

WEDS. JULY 16

The Chairman, Secretary and County Board representative of each club are invited to a special meeting in the Ferrycarrig Hotel at 8.30 p.m. to discuss the completion of the Ferns project, the Model County Draw, Féile 2015 and Coaching and Games.

FRI. JULY 18

AT HORESWOOD: Lodgewood Engineering IFC Group A, Clongeen v. Taghmon-Camross, 7 p.m. (Seán Whelan).

8.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC Group A, Adamstown v. Gusserane (Brendan Martin).

AT BREE: JFC Group A, Crossabeg-Ballymurn v. Starlights, 7 p.m. (Lar Doyle).

8.30 p.m. - JFC Group A, Castletown v. Rathgarogue-Cushinstown (John Bates).

AT ST. PATRICK'S PARK: JFC Group B, Shamrocks v. Monageer-Boolavogue, 7 p.m. (Brendan O'Brien).

8.30 p.m. - JFC Group B, Tara Rocks v. Volunteers (David Owens).

AT RATHANGAN: JAFC Group B, St. Anne's v. HWH-Bunclody, 8 p.m. (Peter Shannon).

AT BALLYMORE: JAFC Group A, St. Fintan's v. Buffers Alley, 8 p.m. (Seán Slaven).

AT CARNE: JAFC Group B, Our Lady's Island v. Horeswood, 8 p.m. (Derek Murphy).

Wexford District JBHC (all 7.30 p.m, first-named at home): St. Martin's v. Crossabeg-Ballymurn (Barry Redmond); Blackwater v. Shelmaliers (Billy Dodd); Kilmore v. St. Anne's (James Flood); Faythe Harriers bye.

SAT. JULY 19

AT NOWLAN PARK: All-Ireland SHC qualifier, Wexford v. Waterford, 7 p.m. Extra-time if necessary.

Ticket prices as follows: €20 adult, €5 Juvenile; €20 Student/OAP - purchase full price and get €5 concession on the day.

Juvenile Club Group Passes are available from tickets@gaa.ie - Club Secretary must apply - €3 per juvenile, and one adult free with every ten Juveniles.

Seating is unreserved but stand specific (similar to last weekend).

Ticket sales in Wexford Park: Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday, 9.30 a.m. to 12.30 p.m. and 2.30 to 4.30 p.m. each day, plus- Thursday in Wexford Park from 6 to 8 p.m. Also available from Centra, Super Valu and tickets.ie

SUN. JULY 20

AT BELLEFIELD: Lodgewood Engineering IFC Group A, Duffry Rovers v. Glynn-Barntown, 2 p.m. (Niall McDonald).

3.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC Group B, Castletown v. St. Fintan's (David Jenkins).

AT OYLEGATE: Joyces Expert IAFC Group B, Marshalstown-Castledockrell v. Clonard, 2 p.m. (Seamus Whelan).

3.30 p.m. - Lodgewood Engineering IFC Group B, St. Mary's (Rosslare) v. Ballyhogue (Paddy Campbell).

AT TAGHMON: Joyces Expert IAFC Group A, Geraldine O'Hanrahans v. Davidstown-Courtnacuddy, 6 p.m. (Kevin Carty).

7.30 p.m. - Lodgewood Engineering IFC Group A, Bannow-Ballymitty v. Kilmore (James Mullally).

AT MONAMOLIN: JFC Group A, Glynn-Barntown v. Blackwater, 6 p.m. (Eddie O'Sullivan).

7.30 p.m. - Joyces Expert IAFC Group A, St. Patrick's v. St. Joseph's (Noel Stafford).

AT PAIRC CHARMAN: JAFC Group B, Sarsfields v. Adamstown, 1 p.m. (George Dee).

AT CLONGEEN: JAFC Group A, Clongeen v. Volunteers, 1 p.m. (John Tobin).

AT COOLREE: JAFC Group A, Duffry Rovers v. Gusserane, 6.30 p.m. (Jack Ffrench).

TUES. JULY 22

AT ST. PATRICK'S PARK: Lodgewood Engineering IFC Group B, St. James' v. HWH-Bunclody, 7.30 p.m. (John Carton) - provisional.

AT GOREY: Joyces Expert IAFC Group A, Kilrush v. Kilanerin, 7.30 p.m. (Martin Armstrong) - provisional.

WEDS. JULY 23

AT NOWLAN PARK: Leinster IHC final, Wexford v. Kilkenny, 7.30 p.m. Extra-time if necessary.

Round three of the county hurling championships will take place on the week ending July 27.

The following round three football games have been put on hold due to inter-county hurling fixtures -

Tom Doyle Supplies SFC Group A: St. Anne's v. Starlights; St. Martin's v. Shelmaliers.

Tom Doyle Supplies SFC Group B: Kilanerin v. Horeswood; Fethard v. Sarsfields.

Lodgewood Engineering IFC Group B: Ferns St. Aidan's v. Craanford.

Joyces Expert IAFC Group B: St. Mary's (Maudlintown) v. Réalt na Mara; Cloughbawn v. Naomh Eanna.

Enniscorthy Guardian

Read More

GrabOne Deals

News