independent

Friday 22 August 2014

O'Neills keep cool to deny doughty Dalys

Published 02/04/2014 | 05:28

  • Share
Grimes Cup runners-up Dalys.

O'NEILLS of Duleek retained their hold on the Grimes Cup on Friday night when defeating a game and resilient Dalys (Donore), in what was one of the better finals of recent times.

  • Share
  • Go To

Held in the Morning Star in Tullyallen, a very good crowd attended and gave both teams plenty of encouragement throughout, in what was a typical local derby in every sense of the word.

O'Neills were ahead from early on and looked like they might draw away for an very comfortable win, but Dalys dug in and fought back to level matters on two occasions at 4-4 and 5-5.

However, O'Neills edged ahead again when Keith Rooney outpointed Colm Smith, and they secured victory in fine style courtesy of veteran Bob Hanratty.

Afterwards, Duleek & District League chairman Kevin Campbell made the various presentations and thanked both teams for a great final and great sportsmanship, and paid tribute to the host venue and supporters.

O Neills: Adrian O'Halloran, Jack Traynor, Alan Flaherty, Paddy Campbell, Mark Heavey, Keith Rooney, Bob Hanratty, Garry Flaherty. Subs: Martin Seery, Jamie Heavey, Barry Heavey. Selectors: Pat O'Brien, Ian Lowthe.

Dalys: Mark Clinton, Jack Traynor Snr, Ian Byrne, Derek Cooney, Kevin Mullen, Colin Smith, Mark Lynch, Brian Cudden.

Match Marker: John Andrews (Morning Star); Match Caller: John Hethrington (Cottage Inn).

Meanwhile, the Division 2/3 Singles competition takes place next Sunday at 2.30pm in Matthews of Collon and the entry deadline is this Thursday, with the draw the same evening in Carranstown Lodge, Duleek.

Results

Tom Grimes Cup Final: O'Neills A 7 Dalys 5 (at Morning Star).

Premier Division quarter-final: Big Toms A 5 Whytes 2.

Division 1 quarter-final: Milestone 7 Lynchs A 2.

O'Neill Cup semi-final: Morning Star A 2 Dalys 5.

Division 2: Tourist Rest 3 Coast Tavern 5, Big Toms B 3 Watters 5, Boyne Rovers 2 Cottage Inn B 6.

Division 3: Maguires 3 Lynchs B 5, Foleys 5 O'Caseys 3, Admirals B 5 Thatch B 3, Marsh House 3 Sally Inn B 5, Mariner 4 Matthews B 4.

Fixtures

Tuesday April 1st

Division 2: O'Neills B v Donegans.

Friday April 4th

Shield Group B preliminary rd: Cottage Inn B v Foleys, Boyne Rovers v Big Toms B, Maguires v Marsh House, Tourist Rest v Sally Inn B, Thatch v Donegans, O'Caseys v Admirals B.

John Speedy Heavey Cup semi-finals: Matthews B v O'Neills B, Coast Tavern v Watters.

Saturday April 5th

O'Neill Cup Final: Mollys Bar v Dalys, 9.30 (at Slane House).

Monday April 7th

Premier Division semi-final: Punt Bar v Big Toms.

Division 1 semi-final: Dalys v Milestone.

Shield Group A quarter-finals: Boyles v Morning Star A (prov), Admirals A v Whytes, Thatch A v Cottage Inn A, Lynchs A v Sally Inn A.

Drogheda Independent

Read More

GrabOne Deals

News