independent

Saturday 23 August 2014

History made at Lodge with Balmoral qualifier event

Published 23/04/2014 | 05:20

  • Share

A SMALL piece of history was made last week as the first ever qualifier for the new 4 and 5 year old Young Event horse class at Balmoral in May was staged in glorious sunshine at Ravensdale Lodge.

  • Share
  • Go To

This new competition was very well supported with close on 40 starters doing a dressage test followed by an assessment of confirmation and type and finishing with a round of jumping.

Many of the competitors made good use of the previous weeks arena eventing competition at Ravensdale Lodge. For some, it paid rich reward as Emma Jackson and Colin Halliday who had made the journey the previous Saturday filled six of the ten qualifying spaces for Balmoral.

In the club leagues It was another hectic week of competition at Ravensdale Lodge as the penultimate week of all four competitions were run with large entries over the four days.

Results

RUAS Balmoral 4 & 5 year old Young Event Horse qualifier Tuesday 15th April.

Four-year old section: 1 Sean Renolds' Lux Aventi (E. Jackson) 103.67, 2 Emma Jackson's The Cool Guy (E. Jackson) 99.01, 3 Camilla Mc Dowell's Cornascriebe Womanizer (C. Halliday) 91.10, 4 Rachel Moore's Oldyard Imp (R. Moore) 89.03, 5 David Kirkpatrick's Redwood Silver Slipper (C. Halliday) 86.83% & 6 (first reserve) Francis Dunne's Nigra Flight (G. Scott) 85.67.

Five-year old section: JP Finlay's Cushlas Sky Imp (E. Jackson) 101.12, 2 Aubrey Chapman's Sambuco (A. Chapman) 94.78, 3 Lucinda Blakinston Houston's Beltrim Sweet Clover (S. Smith) 94.02, 4 Susan Stewart's Waterloo Sunset (E. Jackson) 91.65, 5 Lawrence Patterson's Drumnaconnell Beachbabe (M. Robinson) 91.43 & 6 (first reserve) Catherine Robinson's Carsonstown Lord (C. Robinson) 89.92.

Crowne Plaza Dundalk SJI registered indoor horse league Thursday 17th April.

Horses.

80cm class: No clear rounds.

90cm class: P. Mc Court's Trebor Tell Me More (D. Mc Court).

1m Class, divided between: P. Mc Court's Kardo (D. Mc Court), Janine Farrell's Blackmoor Heather (J. Farrell), Caroline Mc Guirke's Lisbane Callitera (C. Mc Guirk), Conrad Mc Guinness' Creevagh Ferros Diamond (C. Mc Guinness), F. Rice's Portmore Gucci Clover (C. Rice), Lynn Patterson's Cujo (L. Patterson) & P. Mc Court's Trebor Tell Me More (D. Mc Court).

1.10m class, divided between: Sheikh Samir Mirdad's Mirdad's Hawa (J. Floody), Judy Murphy's Java's Scarlot (H. Joyce), Jessica Finnegan's Sunday Cruise (J. Finnegan) & C. Craig's Craigmore Hold Up Diamond's (J. Floody).

1.20m class, divided between: Brian Kieran's HTS Blackrock (J. Floody), Siobhan Hughes' Mullentine Jetstream (E. Hughes), J. Boland's Jb Ryan's Daughter (J. Floody), S. Duffy's Van Clover (H. Joyce), F. Hughes' Ballyknock Diamond (J. Floody) & Wendy Mc Crea's Bob (A. Mc Crea).

1.30m class: 1 Kathryn O' Hagan's Unique Boutique (K. O' Hagan) 38.58 seconds, 2 J. Boland's Jb Ryan's Daughter (J. Floody) four faults 36.84 seconds & 3 D. Armstrong's Orchid Echo (S. Posnett) four faults 40.38 seconds.

Ponies.

148 80cm class: No clear rounds.

148 90cm class: Sandra Duffy's Caliber DE (Z. Sloan).

148 1m class: No clear rounds.

148 1.10m class: M. Mc Crumb's Camanaghs Ri Beag (B. Mc Crum).

148 1.20m class: M. Mc Crum's Camanaghs Ri Beag (B. Mc Crum).

Crowne Plaza Dundalk SJI registered indoor horse show concludes Thursday 24th April. Modified classes from 80cm 9M) to 1.30m (M), start time 11am. Usual 128cm, 138cm & 148cm pony classes from 5pm.

Indoor horse & pony training league Friday 18th April.

X poles, divided between: Chloe Martin's Beautiful Pearl (C. Martin) (Drew prize), Eithne O' Hanrahan's Murray (E. O' Hanrahan), Anna Larkin's Sinitta (A. Larkin), Natasha Neville's Flash (N. Neville), Ravensdale Lodge's Seaspray (K. Mc Entaggart) & Saidhbh Morrissey's Tommy (S. Morrissey).

60cm class, divided between: Anna Larkin's Sinitta (A. Larkin) (Drew prize) & Saidhbh Morrissey's Tommy (S. Morrissey).

70cm class, divided between; Ciara Russell's Misty (C. Russell) (Drew prize), Kayley O' Dowd's Pal (K. O' Dowd), Erin Reel's Fudge (E. Reel) & Trevor Cardwell's Cassie (T. Cardwell).

80cm class, divided between: Kayley O' Dowd's Pal (K. O' Dowd) (Drew prize), Ciara Russell's Misty (C. Russell), Kieran King's Mrs King (H. Butfalas) & Orla Moriarity's Thunder (O. Moriarity).

90cm class, divided between: Molly O' Connor's Taffy (M. O' Connor) (Drew prize), Holly Mc Gahan's Stanley (H. Mc Gahan), Kate Kenwright's Storm (K. Kenwright), Alvin Mc Elwaine's Mivvie (A. Mc Elwaine), Jim Griffin's Craigmore Hughie (J. Griffin), Eleanor Hoey's Sascha (E. Hoey) & Amber Harrison's Penny 9A. Harrison).

1m class, divided between: Molly Mc Clean's Springview Ash (M. Mc Clean) (Drew prize), Conor Mc Enaney's Lucky (C. Mc Enaney), Jonnie Duffy's Baby R (J. Duffy), Kate Kenwright's Storm (K. Kenwright) & Clare Brady's Ella (C. Brady).

1.10m class, divided between: Jane Mc Clean's Song Concorde (J. Mc Clean) (Drew prize), & Victoria Mc Elwaine's Pandora D (V. mc Elwaine).

1.20m class, divided between: Amy Mc Verry's Captain Tate (A. Mc Verry) (Drew prize) & Victoria Mc Elwaine's Pandora D (V. McElwaine).

Indoor horse & pony training league concludes Friday 25th April. Classes from X poles to 1.10m, start time 5.30pm.

Mackins Horse Feeds indoor arena eventing league Saturday 19th April.

70cm class: 1 divided between, Sarah Mc Aree's Rosie (S. Mc Aree) (Mackins Horse Feeds voucher), Leanne Connell's Little Rudy (L. Connell), Joanna Eames' Harvest Mouse (J. Eames) & Eric Brunton's Blaise (E. Brunton), 2 divided between, John Downey's Smitty (J. Downey), Bernadette Curry's Fiery Lad (B. Curry), Samantha Johns' Jazz (S. Johns), Harry Herr's Gunner (H. Herr), Janice Campbell's Jack (J. Campbell), Shane Mc Keever's HTS Impact (S. Mc Keever), Lorraine Mc Elroy's Cass (L. Mc Elroy) & Stefan Nulty's Glenmore Paula (S. Nulty), 3 divided between, Wendy Byrne's Dylan (W. Byrne) & Charlotte Brown's Tri-Star Sundance (C. Brown).

85cm class: 1 divided between, Kate Kenwright's Storm (K. Kenwright) (Mackins Horse Feeds voucher), Joanna Eames' Pepper Joe (J. Eames), Leanne Connell's Milly (L. Connell), Eric Brunton's Blaise (E. Brunton), Kathy Clamor's Merlin (K. Clamor), Erin Barlow's Blue (E. Barlow) & Ethan Smyth's Bluestone Ice (E. Smyth), 2 divided between, Sarah Mc Aree's Rosie (S. Mc Aree), Stephen Martin's Butterscotch Major (S. Martin), Shane Mc Keever's HTS Impact (S. Mc Keever), Cora Ryan's Ollie (C. Ryan), Sarah Hennessy's Paddy (S. Hennessy), Hannah Rafferty's Robe Dream (H. Rafferty), Sophie Mc Donagh's Lyric (S. Mc Donagh), Andrew Rafferty's Turbo (A. Rafferty), Caroline Mc Guirke's Hilux (C. Mc Guirke) & John Downey's Smitty (J. Downey), 3 Janice Campbell's Jack (J. Campbell).

1m class: 1 divided between, Olivia Johns' Sirocco (O. Johns) (Mackins Horse Feeds prize), Caroline Mc Quillan's Mr Brown (C. Mc Quillan) & Lisa Neville's Navarra (L. Neville), 2 divided between, Barbara Johns' Woody (B. Johns), Kathy Clamor's Merlin (K. Clamor), Stephen Martin's Butterscotch Major (S. Martin), Caroline Mc Quillan's Cavalier Bobby Joe (B. Curry), Hannah Rafferty's Cor Rambler (H. Rafferty), Orla Mc Gowan's Manus Boy (O. Mc Gowan), Johnny Duffy's Baby R (J. Duffy) & Caroline Mc Quillan's Cavalier Bobby Joe (C. Mc Quillan).

Mackins Horse Feeds indoor arena eventing league concludes Saturday 26th April. Start time 2pm for 70cm class, 3pm for 4pm class & 4pm for 1m class.

Indoor dressage league Sunday 20th April.

Class 1, Intro B: 1 Breige Farrelly's Panda Bear (B. Farrelly) 73.47%, 2 Shenna Young's Denali (S. Young) 69.13%, 3 Marina Hope's Noche (M. Hope) 68.47%, 4 Amber Lucas' Milo (A. Lucas) 68.26%, 5 Linda Nulty's Calamity Jack (L. Nulty) 67.17%, 6 Joanne Corrigan's Shadow (J. Corrigan) 66.52% & 7 Kathryn Magennis' Joey (K. Magennis).

Class 2, Prelim 14: 1 Jennifer Mc Cann's Oakhill Charm (J. Mc Cann) 78.12%, 2 Breige Farrelly's Panda Bear (B. Farrelly) 74.58%, 3 Rachel Baxter's Louis (R. Baxter) 63.33%, 4 Mary Cosgrove's Gala (M. Cosgrove)60.62%, 5 Fiona Rath's Montana (F. Rath) 60.41%, 6 Hannah Rafferty's Robe Dream (H. Rafferty) 60.20%, 7 Emma Hobson's Parful Jack (E. Hobson) 58.75% & 8 Veronica Courtney's Flashdance (V. Courtney) 58.75%.

Class 3, Prelim 18: 1 Cairlinn Carroll's Carlingford Henry (C. Carroll) 72.29%, 2 Jill Hobson's Furisto Seven For A Secret (J. Hobson) 71.66%, 3 Kerri Rafferty's Cor Rambler (K. Rafferty) 68.12%, 3 (joint) Jennifer Mc Cann's Oakhill Charm (J. Mc Cann) 68.12%, 4 Jessica Finnegan's Tommy Girl (J. Finnegan) 66.87%, 5 Louise Ferguson's Max (L. Ferguson) 65.20% & 6 Emma Hobson's Parful Jack (E. Hobson) 60.83%.

Class 4, Novice 34: 1 Cairlinn Carroll's Carlingford Henry (C. Carroll) 74.58%, 2 Jill Hobson's Furisto Seven For A Secret (J. Hobson) 66.66%, 3 Jan Dewhurst's Podge (A. Dewhurst) 65% & 4 Louise Ferguson's Max (L. Ferguson) 62.70%.

Indoor dressage league concludes Sunday 27th April. Start time 2pm, classes on website.

The Argus

Read More

GrabOne Deals

News