News Irish News

Friday 9 December 2016

Yesterday's results

Published 04/08/2011 | 05:00

S1 The Failte Stakes

  • Go To

1: Dona Evita, KRAUT, Laura USA

2: Balourado, SMITH, Robert GBR

3: Drumiller Lough, O'BRIEN, Capt David IRL

S2 The Speed Stakes

1: Cavinem, TWOMEY, Billy IRL

2: Coulthard 2, SWAIL, Conor IRL

3: Baritchou Dbt, DELAVEAU, Patrice FRA

National Show Jumping

112A -- 128cm Grade A Ponies

1: Little Jack Spratt, Cormac Foley (rider), Thomas J Foley (owner), Newtownmountkennedy, Co Wicklow

2: Mickybo, Hannah O'Shea, Susan O'Shea, Ballina, Co Mayo

3 :The Silver Legend, Susan Fitzpatrick, Sharon Fitzpatrick, Keatingstown House, Kilkenny

106A -- 6 -Year-Old Horses

1: HHS Flo, Marion Hughes Anne Hughes Cuffesgrange, Co Kilkenny

2: Derryinver Luxury Cruise, Harry Marshall, David Campbell, Lurgan, Co Armagh

3: Cracker Camiro, John McGuinness, Tara Cullen, Mullingar, Co Westmeath

113A -- 138cm Grade A Ponies

1: Creative Dancer, Hannah O'Shea Susan O'Shea Ballina, Co Mayo

2: Annaghmore Boomerang, Brendan McSorley, Ann Hughes, Cuffesgrange, Co Kilkenny

3: Cider Girl,Matt Garrigan, Martin Garrigan, Swords, Co Dublin

104A -- 4-Year-Old Horses

1 : Darrara Achilles , Shane O'Reilly Dermott O'Brien Clonakilty, Co Cork

2: Codarco, David O'Brien Thomas O'Brien Athenry, Co Galway

3: Hawkswings, Clem McMahon Susan Stewart Scotshouse, Co Monaghan

Show Class Results

CLASS22:COBS-LIGHT-WEIGHT MARES & GELDINGS

1: 171, The Forger, Imelda O'Shaughnessy, Lackaghmore, Turloughmore, Co Galway

2: 158, Garrangrena Dream, Michael Comerford, Curraun, Ballacoola, Co Laois

3 : 159, Tom Tug, Paddy Cotter, c/o Woodfield, Woodstown, Co Waterford

Class 23: Cobs -- Heavy-Weight Mares & Geldings

1: 179, Top Gear II, Natalie Irwin, 248 Ballynahinch Road, Dromore, Co Down

2: 182, Morrows Marksman, Robert Morrow, 59 Knockany Rd, Lisburn, Co Antrim

3: 174, Beechhill Flagmount, Michael Comerford, Curraun, Ballacoola, Co Laois

Class 24: Small Riding Horse - Mares & Geldings

1: 194, Alice Through the Looking Glass, Lyndsey Wallace, 68 Grove Road, Dromore, Co Down

2: 185, Florentine, Susan Fitzpatrick, c/o Jane Bradbury, Potters Pasture, Ballinclare, Ballard

3: 193, Tell The World IRE, Mrs Fiona Spiller, Castlemore, Boleybeg, Ballymore Eustace, Co Kildare

Class 25: Large Riding Horse -- Mares & Geldings Section A

1: 199, Chaperon, Patrice Dorney, c/o Cabragh Lodge, Oldtown, Co Dublin

2: 208, Dreamcatcher, Lisa O'Gorman, Ferney House, Clonkeen Lucas, Clones, Co Monaghan

3: 206, Mr Shakespeare, Tim & Lyndsey O'Brien, Knockanes House, Knockanes, Adare, Co Limerick

Class 43: Irish Draught Horse

1: 297, Silver Skippy, Alva Gunne, Kill International Equestrian Centre, Kill, Co Kildare

2: 299, Higginstown, Patrick J Loughlin, c/o Kieran Ryan, Cabragh Lodge, Oldtown, Co Dublin

3: 295, Millparks Shogun, Andrée Fitchie, 26A Springvale Road, Tullylish, Gilford, B63 6EB

Class 69: Registered Connemara Pony Stallions

1: 513, Killacloran, M Huntley-Jones, Clonjordan, Marshalstown, Enniscorthy, Co Wexford

2: 511, Coolillaun Cushlawn, Eamon Burke, Carrabrowne, Castlegar, Co Galway

3: 512, Mountain Cascade, Joanne Grogan, Bekan, Claremorris, Co Mayo

Class 71: Registered Connemara Stallions, Mares & Geldings

1: 536, Gloster Boy, Helena Dawson, Kilronan, Cloghran, Swords, Co Dublin

2: 540, Bruckless Elmar, Mrs. Orla Murtagh, Fox Covert Stud, Coolaghknock Glebe, Kildare

3: 544, Ballymacar, Anne Stanley, The Barn, Castlehill, Julianstown, Co Meath

Class 72: Registered Connemara Stallions, Mares & Geldings

1st: 557, Grey Victory, Mrs Lorli Higgins, Oakridge, Coughlanstown West, Ballymore Eustace, Co Kildare

2nd: 555, Lettermuckoo Lad, Patsy Fortune, Glenview, Barnland, Gorey, Co Wexford

3rd: 562, Annagh Storm, Alison Suffern, Tullyraine House, Banbridge, Co Down

Cup No. 48 -- Perpetual Challenge Cup

Winner: 179, Top Gear II, Natalie Irwin, 248 Ballynahinch Road, Dromore, Co Down

Reserve: 171, The Forger, Imelda O'Shaughnessy, Lackaghmore, Turloughmore, Co Galway

Cup No. 153 -- Perpetual Challenge Trophy

Winner: 536, Gloster Boy, Helena Dawson, Kilronan, Cloghran, Swords, Co Dublin

Reserve: 540, Bruckless Elmar, Mrs Orla Murtagh, Fox Covert Stud, Coolaghknock Glebe, Kildare, Co Kildare

Cup No. 162 -- Perpetual Challenge Trophy

Winner: 557, Grey Victory, Mrs Lorli Higgins, Oakridge, Coughlanstown West, Ballymore Eustace, Co Kildare

Reserve: 555, Lettermuckoo Lad, Patsy Fortune, Glenview, Barnland, Gorey, Co Wexford

Irish Independent

Read More

Promoted articles

Editor's Choice

Also in Irish News