News Politics

Wednesday 24 September 2014

Local election results

Published 28/05/2014 | 02:30

  • Share

The remaining results for county councils around the country.

  • Share
  • Go To

FINGAL – 40 SEATS

Balbriggan: Kevin Farrell (Lab) ; Malachy Quinn (SF); Tony Murphy (Ind); David O'Connor (Ind); Brian Dennehy (FF); Grainne Maguire (Ind); Barry Martin (PBPA); John Paul Browne (FG)

Castleknock: Jack Chambers (FF); Natalie Treacy (SF); Roderick O'Gorman (GP); Eithne Loftus (FG); Ted Leddy (FG); Mags Murray (FF); Sandra Kavanagh (AAA)

Howth-Malahide: Cian O'Callaghan (Ind); Eoghan O'Brien (FF); Daire Ni Laoi (SF) Jimmy Guerin (Ind); Anthony Lavin (FG); David Healy (GP); Brian McDonagh (Lab); Keith Redmond (FG)

Mulhuddart: Paul Donnelly (SF); Ruth Coppinger (AAA); David McGuinness (FF); Kieran Dennison (FG); Mary McCamley (Lab); Lorna Nolan (Ind); Edmond Lukusa (SF); Annette Hughes (AAA)

Swords: Philip Lynam (SF); Darragh Butler (FF); Joe Newman (Ind); Eugene Coppinger (AAA); Adrian Henchy (FF); Justin Sinnott (Ind); Paul Mulville (Ind); Anne Devitt (Ind); Duncan Smith (Lab)

* FG 6 l FF 7 l Lab 4 l SF 6 l Ind 17

MAYO – 30 SEATS

Ballina: John O'Hara (FG); Seamus Weir (Ind); Annie May Reape (FF); Michael Smyth (FF); Jarlath Munnelly (FG); Michael Loftus (FF); Gerry Ginty (Ind); Neil Cruise (FG)

Castlebar: Michael Kilcoyne (Ind); Lisa Chambers (FF); Al McDonnell (FF); Therese Ruane (SF); Cyril Burke (FG); Blackie K Gavin (FF); Frank Durcan (Ind); Henry Kenny (FG)

Claremorris: Patsy O'Brien (FG); Richard Finn (Ind); Gerry Murray (SF); John Cribben (FG); John Caulfield (FF); Damien Ryan (FF); Tom Connolly (FG)

West Mayo: Rose Conway-Walsh (SF); Michael Holmes (Ind); Paul McNamara (FF); Teresa McGuire (FG); Gerry Coyle (FG); Christy Hyland (Ind); Brendan Mulroy (FF)

* FG 10 l FF 10 l Lab 0 l SF 3 l Ind 7

MEATH – 40 SEATS

Ashbourne: Joe Bonner (Ind); Darren O'Rourke (SF); Claire O'Driscoll (FF); Suzanne Jamal (FG); Alan Tobin (FG); Sean Smith (FF) Kells: Sean Drew (FF); Michael Gallagher (SF); Johnny Guirke (SF); David Gilroy (Ind); Sarah Reilly (FG); Eugene Cassidy (FG); Bryan Reilly (FF)

Laytown-Bettystown: Eimear Ferguson (SF); Wayne Harding (FF); Sharon Keogan (Ind); Sharon Tolan (FG); Paddy Meade (FG); Stephen McKee (FF); Tom Kelly (Ind)

Navan: Joe Reilly (SF); Francis Deane (Ind); Shane Cassells (FF); Sinead Burke (SF); Tommy Reilly (FF); Wayne Forde (Ind); Jim Holloway( FG)

Ratoath: Brian Fitzgerald (Ind); Nick Killian (Ind); Maria O'Kane (SF); Maria Murphy (FG); Damien O'Reilly (FF); Gerry O'Connor (FG); Gillian Toole (FG)

Trim: Caroline Lynch (SF); Joe Fox (FG); Trevor Golden (Ind); Enda Flynn (FG); Ronan McKenna (FF); Noel French (FG)

* FG 13 l FF 10 l Lab 0 l SF 8 l Ind 9

Irish Independent

Read More

Editors Choice

Also in this section