Tuesday 19 September 2017

Electric Picnic: The Line Up and site plan

Make sure you don’t miss any of your favourite acts with this day-by-day, stage by stage schedule for all Electric Picnic’s music stars

View the site map

Friday

MAIN STAGE

3:45pm-4:15pm Donal Dineen, Niwel Tsumbu & Friends

4:45pm-5:30pm The Jolly Boys

6pm-6:45pm Janelle Monáe

7:15pm-8:15pm The Waterboys

8:45pm-9:45pm Modest Mouse

10:30pm-12am Roxy Music

ELECTRIC ARENA

3:45pm-4:15pm Nova static

4:45pm-5:15pm Chew Lips

6pm-6:45pm Black Mountain

7:15pm-8:15pm Marc Almond

9pm-10pm Jonsi (Sigur Ros)

10:45pm- 12am Public Image Ltd

CRAWDADDY STAGE

4:30pm-5pm Cloud Castle Lake

5:30pm-6pm Joe Echo

6:30pm-7:15pm Hurts

7:45pm-8:35pm Laura Marling

9:20pm-10:20pm Foals

10:50pm-12am Eels

COSBY STAGE

4pm-4:30pm James O'Connor with Audrey Trainor

4:45pm-5:15pm Vengeance & the Panther Queen

5:30pm-6pm Delta Maid

6:30pm-7pm MNDR

7:30pm-8pm Here We Go Magic

8:30pm-9:15pm Cymbals Eat Guitars

9:45pm-10:30pm Stars

11pm-12am Duke Special

LITTLE BIG TENT

4pm-5pm LRB

5pm-6pm Phil Ryan

6pm-7pm Lorcan Mac

7:15pm-8:15pm The Subs

8:30pm-9:30pm Sebastian Leger

9:30pm-10:30pm Sneaky Soundsystem

10:45pm-11:45pm Booka Shade

12:15am-1am Kormac's Big Band

1:15am-2am Rubberbandits feat Crystal Swing

Saturday

MAIN STAGE

12:30pm-1pm Brian Deady

1:30pm-2pm Mountain Man

2:15pm-2:55pm Heathers

3:30pm-4:30pm Hypnotic Brass Ensemble

5:15pm-6:15pm Afro Celt Soundsystem

7pm-8pm Seasick Steve

8:45pm-9:45pm Imelda May

10:30pm-11:45pm The Frames

12:30am-2am Leftfield

ELECTRIC ARENA

12:30pm-1pm Channel One

1:30pm-2pm Spilly Walker

2:45pm-3:30pm Robyn

4pm-4:45pm K'Naan

5:15pm-6:15pm Crystal Castles

7pm-8pm Bad Lieutenant

8:45pm-9:45pm Hot Chip

10:30pm-12am LCD Soundsystem

CRAWDADDY STAGE

12:30pm-1pm Goodtime John

1:30pm-2pm And So I Watch You From Afar

2:30pm-3:15pm Adrian Crowley

4pm-4:45pm Redneck Manifesto

5:15pm-6:15pm Villagers

6:45pm-7:45pm Paul Brady

8:15pm-9:15pm Steve Earle

9:45pm-10:45pm Cathy Davey

12am-1am Gil Scott Heron

COSBY STAGE

1pm-1:30pm Aaron Wright

2pm-2:30pm The Mighty Stef

3pm-3:30pm Fang Island

4pm-4:45pm These New Puritans

5:15pm-6pm Philip Selway

6:30pm-7:15pm Steve Mason

7:45pm-8:45pm The Antlers

9:15pm-10:15pm Brendan Perry

10:45pm-11:35pm Monotonix

11:50pm-12:50am Edan

1am-2am Joker & Nomad

LITTLE BIG TENT

1pm-2pm Mikki Dee & Mystro

2pm-3:50pm Trojan Soundsystem

4pm-5pm Arveene & Misk

5:15pm-6pm Crystal Fighters

6:10pm-7:10pm Stacey Pullen

7:25pm-8:15pm Dan Le Sac Vs Scroobius Pip

8:30pm-9:30pm The Japanese Popstars

9:45pm-10:45pm Daniel Wang

10:45pm-12:15am Tiga

12:45am-2:00am Bloody Beetroots

Sunday

MAIN STAGE

12pm-12:45pm Dublin Gospel Choir

1:15pm-2pm Cymande II

2:30pm-3:15pm Bonobo (Live)

3:45pm-4:45pm Dennis Alcapone

5:30pm-6:30pm Friendly Fires

7:10pm-8pm Mumford & Sons

8:45pm-9:45pm The National

10:30pm-12am Massive Attack

ELECTRIC ARENA

12:30pm-1pm Messiah J & the Expert

1:30pm-2pm Neon Indian

2:30pm-3pm DaM-FunK + Master Blazter

3:30pm-4:15pm Beardyman

5pm-5:45pm Two Door Cinema Club

6:15pm-7:15pm Fat Freddy's Drop

7:45pm-8:45pm UNKLE

9:30pm-10:30pm Fever Ray

CRAWDADDY STAGE

12:30pm-1pm James McMorrow

1:30pm-2:15pm The Tallest Man on Earth

2:45pm-3:30pm Stornoway

4pm-4:45pm The Alarm

5:15pm-6pm Fight Like Apes

6:30pm-7:15pm The Big Pink

7:45pm-8:45pm The Horrors

9:15pm-10:15pm Low Anthem

11pm-12am Wolf Parade

COSBY STAGE

12pm-12:30pm Riptide Movement

1pm-1:30pm Land Lovers

2pm-2:30pm O Emperor

2:50pm-3:20pm Jerry Fish

3:50pm-4:30pm Dandelion

5pm-5:45pm Field Music

6:15pm-7:15pm Archie Bronson Outfit

7:45pm-8:30pm Liquid Liquid

9:15pm-10:15pm The Fall

11pm-12am New Pornographers

LITTLE BIG TENT

1:30pm-2:15pm Lorcan Mak

2:30pm-5:30pm Mr Scruff

5:45pm-6:45pm Jackbeats

7pm-7:55pm Mixhell

8pm-9pm Juan Atkins

9:15pm-10:15pm 808 State

10:45pm-12am Laurent Garnier live

Irish Independent

Editors Choice

Also in Entertainment